Jdi na obsah Jdi na menu
 


Agility

2. 12. 2007

Agility je sport se psem, při kterém psovod vede svého psa přes různé překážky, podobné koňskému parkuru. Agility je vrcholový sport, který má i své mistrovství světa. Tento sport je však velmi náročný a je potřeba, aby měl psovod se svým psem dobré pouto a aby to hlavně oba bavilo. Agility mohou dělat všechna plemena a to jak psi s PP, tak bez PP i voříšci.

Samozřejmě, že taková pracovní nebo ovčácká plemena, jako je například šeltie, budou lepší než takový např. basset hound, jak v obratnosti tak i v rychlosti. Tím ovšem basety nechci urážet. Já sama mám jezevčíka a s tím agility dělám. Je to ovšem velmi namáhavé a proto jsem si pořídila šeltinku, se kterou bych měla na jaře začít cvičit, ale myslím že je lepší, když se to prvně naučíte na voříškovi nebo na takovém pejskovi, se kterým nemáte v plánu jít na mistrovství, protože potom, když si pořídíte druhého psa, už budete vědět, jak na něj a máte pak větší šanci se dostat dál. Neplatí to však vždy, mám kamarádku, která má voříška, začala s ním cvičit tak před dvěmi lety, je to její první pes a už byla i na Mistrovství světa mládeže. Zkrátka a dobře, agility je sport pro zábavu a potěšení. Rozhodně byste při něm neměli na psa křičet. O tom to není, ale bohužel mnoha lidem to nedochází a cvičí jen proto aby ,,byli slavní‘‘ ať to stojí co to stojí. To ale mohou rovnou přestat, protože s takovou toho moc nedosáhnou. Ale všichni, kdo cvičí z radosti a zábavy a né ze slávy, mají moc velkou šanci být úspěšní.

Obrazek

Pejsci se řadí do následujících velikostních kategorií:

Pejsci do 34,99cm se řadí do kategorie small (S)

Pejsci od 35 do 42,99 cm se řadí do kategorie medium (M)

Pejsci od 43cm se řadí do kategorie large (L)

Řazení dle výkonnosti :

Parkur:

 A1-třída pro začátečníky

A2-třída pro hodně dobré závodníky

A3-třída pro ty nejlepší z nejlepších

Pravidla jsou velmi podobná jako u koňského parkuru, hodně tady záleží na psovodovi, za každou chybu nebo odmítnutí je 5 trestných bodů. Za co konkrétně, je podrobně napsáno v řádu agility. Když pes skočí překážku opačně, vběhne do špatné díry tunelu, atd………je to stejně jako u koňského parkuru, DISKVALIFIKACE!

Překážky: kruh - kladina - áčko - tunel - látkový tunel - houpačka - zeď - skočka - dálka - slalom

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář