Péče o srst
17. 11. 2007
Kartáčování: Pro každodenní pravidelné kartáčování a pročesávání srsti se hodí hustý kovový hřeben a kartáč z přírodních žíní. Každodenní pročesávání a vykartáčování účinně odstraňuje odumřelou srst, podněcuje tvorbu přírodních olejů v srsti psa a dodává srsti lesk a zdravý vzhled. Labrador není plemeno, které by potřebovalo neustálou úpravu srsti, ale vykartáčování by se mělo stát součástí pravidelné rutiny. Každodenní kartáčování omezí plsnatění srsti a zbaví psa prachu a lupů a odstraní veškerou odumřelou srst. Pravidelná péče o srst je také dobrý způsob, jak trávit se psem čas. Většina psů si pravidelnou péči oblíbí a těší se na ni.:)
Koupání: Psi se nepotřebují tak často koupat jako lidé, příležitostné vykoupání je však důležité pro zdraví jejich kůže a lesk srsti. Přivyknete-li na koupání štěně,stane se jeho druhou přirozeností. Před navlhčením srsti svého psa řádně vykartáčujte. Tím se zbavíte množství odumřelých chlupů, které se těžko odstraňují, když je srst vlhká. Nejprve namočte srst psa na jeho těle. Ověřte teplotu vody a přesvědčte se, že není horká ani příliš studená. Pak na vlhkou srst nanesete šampon a zpracujete ho na kůži. Nepoužívejte prostředky určené na lidské vlasy. Hlavu psa mýjte naposledy; není nutné, abyste mu nakapali do očí, když mu šamponujete zbytek těla. Prošamponujte srst až na kůži. Nezanedbejte žádnou část jeho těla- dostaňte se i na těžko dostupná místa. Když máte psa úplně prošamponovaného, musíte šampon vhodným způsobem dokonale spláchnout. Šampon zaschlý v srsti může podráždit kůži. Oči před šamponem ochraňte tak, že je zakryjete rukou a tok vody usměrníte do opačného směru. Měli byste také zabránit tomu, aby se mu voda dostala do zvukovodů. Buďte připraveni na to, že pes bude vodu ze srsti vytřepávat - ustupte od něj, ale nenechte jej, aby mokrý běhal po celém domě. :)
Čištění uší: Uši Vašeho psa byste měli držet v čistotě, ale raději do nich příliš nezasahovat. Můžete je čistit vatovým tamponem a zvláštním přípravkem k čištění uší psů nebo ušním pudrem vyráběným speciálně pro psy. Hledejte příznaky infekce nebo podráždění. Jestliže Váš pes pravidelně klepe hlavou nebo se drbe v okolí uší, obvykle to znamená problém. Je-li z jeho uší cítit zápach, je to příznak zamoření ušními roztoči nebo infekce a uši by měl prohlédnout zvěrolékař.

Stříhání drápů: Na stříhání drápů byste měli svého labradora zvyknout už v útlém věku, protože by se mělo stát pravidelnou součástí péče o jeho vzhled a zdraví. Nejen že tlapka s krátkými drápky vypadá lépe, ale pes s dlouhými drápy si může způsobit poranění nebo zranit Vás, když na Vás vyskočí nebo někoho neúmyslně drápne. Navíc dlouhé drápy se mohou snáze vylomit a začne krvácet nebo způsobí, že se tlapka otevře. Cvakání drápů o podlahu je výbornou známkou toho, že drápy jsou příliš dlouhé. Předtím, než začnete drápy stříhat, se přesvědčte, že na drápu rozpoznáte nehtové lůžko. Je umístěno uprostřed drápu a nejsou-li drápy zkracovány, dosahuje často až na jejich konec. Cévka vyživující toto lůžko značně krvácí, je-li při zkracování drápku zasažena. Střihnete-li svého, psa nedělejte rozruch, jen zastavte krvácení a několika slovy psa uchlácholte. Až se pes uklidní, rychle zkraťte další dráp. Když začnete stříhat drápy, štěně pevně přidržujte, aby se nemohlo prudce hýbat nebo Vám dokonce utéci. Když je stříháte, mluvte na ně měkkým, konejšivým hlasem a přidržujte je za kožich. Podržte tlapku ve své ruce a pak jednoduše rychle odstřihněte konce všech drápků. Můžete si pořídit kleštičky na drápky, které jsou vyráběny speciálně pro psy, většinou se dají koupit v obchodě s potřebami pro zvířata.